Home
Club House
Centenary
Course
Opens
Tee Booking
Juniors
News

Download a PDF version of the Fixture List

PDF Fixture list

 

man pride

2007 Fixture List

 
March         July      
Sat 31 LADIES/GENTS OPEN TEXAS SCRAMBLE    Sun 1 MIXED OPEN MIXED FORESOMES
        Mon 2 LADIES Ladies July Medal
April         Tue 3 JUNIORS Coussell (4th Round)
Sun 1 JUNIORS April Medal   Wed 4 GENTS A.R. Mackenzie Pairs
Sun 1 MIXED Ella Mitchell trophy   Thu 5 JUNIORS 1st Round Matchplay League
Mon 2 LADIES Opening 9 Holes + New Members   Sat 7 GENTS/JUNIORS Club Championship (1st Qualifying Round) 
Thur 5 LADIES Hanicaps for new Lady Members   Sun 8 GENTS/JUNIORS Club Championship (2nd Qualifying Round)
Sat 7 GENTS April Medal   Mon 9 LADIES Stableford Cameron Candlesticks
Sun 8 JUNIORS Captain's Prize   Tue 10 JUNIORS McKeddie Trophy
Mon 9 LADIES April Medal   Wed 11 GENTS/JUNIORS Club Championship Quarter Finals
Thur 12 LADIES Coronation Foursomes (Famous Grouse)   Thu 12 JUNIORS 2nd Round Matchplay League
Sat 14 GENTS Dalmore Cup 1st Round   Thu 12 LADIES Thistle Brooches' (Pairs)
Sun 15 JUNIORS Counsell's Shield (1st Round)   Fri 13 LADIES Northern Counties Ladies Open
Mon 16 LADIES Silver Salver   Sat 14 LADIES/GENTS/JUNIORS Club Championship Semi & Finals + Seniors
Wed 18 MIXED Elizabeth Mackenzie Trophy   Sun 15 JUNIORS July Medal
Thur 19 LADIES Handicaps for new Lady Members   Mon 16 LADIES Golf Foundation Brooch
Sat 21 GENTS Cattanach Greensomes   Mon 16 JUNIORS Royal Mail 4 Day
Sun 22 LADIES/GENTS OPEN TEXAS SCRAMBLE   Tue 17 JUNIORS Royal Mail 4 Day
Mon 23 LADIES Munro Cup   Wed 18 JUNIORS Royal Mail 4 Day
Wed 25 MIXED McVittie & Price Cup   Wed 18 GENTS July Medal/Ross Sutherland Seniors
Sat 28 GENTS Bank of Scotland 1st Round   Thu 19 JUNIORS Royal Mail 4 Day
Sun 29 GENTS Bank of Scotland 2nd Round   Sat 21 LADIES/GENTS Keith Trophy Texas Scramble
Sun  29 JUNIORS Counsell's Shield (2nd Round)   Sun 22 JUNIOR/SENIORS Wilson Trophy Greensomes
Mon 30 LADIES Whyte & Mackay Cup   Mon 23 LADIES Texas Scramble
        Tue 24 JUNIORS JUNIORS' OPEN
May         Wed 25 MIXED Mitchell Cup
Wed 2 GENTS Captains Prize Stableford   Thu 26 JUNIORS 3rd Round Matchplay League
Sat 5 GENTS Dalmore Cup 2nd Round   Fri 27 ALL Corporate Charity Competition
Sun 6 GENTS GENTS' OPEN   Sat 28 GENTS Macrae Cup (1st Round)
Mon 7 LADIES May Medal   Sun 29 GENTS Macrae Cup (2nd Round)
Wed 9 GENTS Whyte & MacKay Trophy   Mon 30 LADIES Bring and Play
Sat 12 GENTS Dalmore Cup 3rd Round   Tue 31 JUNIORS Greensomes Pairs
Sun 13 GENTS Ross Shire League (Played at Tain)          
Sun 13 GENTS Wee Nines (Alness)   August    
Sun 13 JUNIORS May Medal   Wed 1 GENTS 4 Ball Better Ball (Stableford)
Mon 14 LADIES Silver Vase   Thu 2 JUNIORS 4th Round Matchplay League
Wed 16 GENTS May Medal   Sat 4 LADIES/GENTS James Rosie Trophies (1st Round)
Sat 19 GENTS Challenge Cup (1st Round)   Sun 5 LADIES/GENTS James Rosie Trophies (2nd Round)
Sun 20 GENTS Challenge Cup (2nd Round)   Mon 6 JUNIORS Gary Morris 1st Round
Sun 20 JUNIORS McDermid Shield   Mon 6 LADIES August Medal
Mon 21 LADIES Ardross Castle Cup   Tue 7 JUNIORS Gary Morris 2nd Round
Wed 23 GENTS Hall Of Fame Cancer Research Stableford   Wed 8 GENTS Dalmore (6th Round)
Sat 26 LADIES/GENTS ANDREW WINTER MEMORIAL OPEN SCRAMBLE   Thu 9 LADIES/GENTS OVER 50s' OPEN
Sun 27 JUNIORS Vice Captain's Prize (Stableford)   Sat 11 GENTS British Airways Pairs(Qualifying Round)
Mon 28 LADIES Club Championship (1st Round)   Sun 12 JUNIORS Coussell's Shield (5th Round)
Wed 30 GENTS Dalmore Cup (4th Round)   Sun 12 GENTS Wee Nines (Played at Bonar)
        Mon 13 LADIES Captains Prize (Stableford)
June         Wed 15 GENTS August Medal
Sat 2 GENTS/LADIES/JUNIORS RYDER CUP Challenge   Sat 18 GENTS Royal Bank Quaich (1st Round)
Sun 3 GENTS/LADIES/JUNIORS RYDER CUP Challenge   Sun 19 GENTS Royal Bank Quaich (2nd Round)
Mon 4 LADIES Club Championship (2nd Round)   Sun 19 JUNIORS August Medal
Wed 6 MIXED Ferguson Shield   Mon 20 LADIES Daily Mail Pairs
Thur 7 LADIES June Medal   Wed 22 MIXED W. Morton Trophy
Sat 9 GENTS ROSS-SHIRE COUNTY CHAMPIONSHIP (Fortrose)   Sat 25 GENTS Tom Buchanan Rosebowl
Sat 9 GENTS Commercial Hotel Shield   Sun 26 LADIES/GENTS SKRETTING OPEN TEXAS SCRAMBLE
Sun 10 GENTS Wee Nines (Tarbat)   Mon 27 LADIES S.L.G.A. Badge
Sun 10 JUNIORS June Medal          
Mon 11 LADIES Club Championship (3rd Round)   September  
Wed 13 GENTS June Medal   Sat 1 GENTS September Medal 
Sat 16 GENTS Kernaghan Greensomes   Sun 2 JUNIORS September Medal
Sun 17 JUNIORS Coussell's Shield (3rd Round)   Mon 3 LADIES September Medal & LGU Pendant
Mon 18 LADIES June Rosebowl (Greensomes)   Sat 8 GENTS Dalmore Cup (Final)
Wed 20 GENTS Pro's Competition   Sun 9 JUNIORS Coussell's Shield (6th Round)
Sat 23 LADIES LADIES OPEN   Sun 9 GENTS Ross Shire League Semi Final & Final at Alness
Sun 24 GENTS SKRETTING GENTS OPEN   Mon 10 LADIES Stableford Competition
Mon 25 LADIES 3 Club Competition   Sat 15 GENTS Daily Mail Pairs
Wed 27 GENTS RAF Cup   Sun 16 GENTS Centenary Cup at Alness
Sat 30 GENTS Dalmore Cup 5th (Qualifying Round)   Sun 16 JUNIORS Medal/Final
        Mon 17 LADIES 12 Hole Competition
        Sat 22 LADIES/GENTS OPEN TEXAS SCRAMBLE
        Sun 23 JUNIORS Coussell's Shield Final
        Mon 24 LADIES Closing 9 Holes
        Sat 29 LADIES/GENTS/JUNIORS OPEN 3 BALL BETTER BALL
        Sun 30 MIXED Closing Mixed Foresomes
November              
Fri 9 ALL Prize Giving   October    
Fri 23 ALL A.G.M.   Sun 6 GENTS ROSS SHIRE 4 MAN TEAM (Muir of Ord)

Back

Contact    *    Links

© 2004 - 2005 Software-Scotland.Co.UK  All rights reserved
Partner: http://www.e-odchudzanie.com.pl/fi/vivese-senso-duo-arvostelut.html